سرخط اخبار

به تعبيري مهاتما گاندي در رسم زندگي مانند باباطاهر مي‌تواند به صفت عريان خوانده شود چرا كه اين صفت، گوياي تمام دارايي اوست

گفتگوی تلویزیونی اخیر رئیس جمهور به دلسردی و ناامیدی گروه ها و اشخاص مختلف جامعه ایران انجامید که بر این اعتقادند که راه نجات اقتصاد ایران در گرو اصلاحات اساسی و ساختاری به نفع نیروهای مولد و صادرات است.

امتناع دولت از ایجاد سامانه های دقیق برای کنترل فعالیت های سوداگرانه در بازارهای کشور نیز می تواند توضیح دهنده تداوم فعالیت های غیر رسمی در بازارهایی همچون ارز باشد. در خبرهای این چند روزه، کم گفته نشده است که دلالان و معامله گران، اقدام به بالا بردن نرخ های بازار کرده اند. نتیجه آن را هم می توان در همان نرخ های عجیب لحظه ای در بازار ارز دید. نرخ هایی که ارقام کلی بازارها با آن متفاوت هستند و تنها کارایی آن ها را می توان در تیترهای رسانه ای و جو دادن بیشتر به بازار بیان کرد.

سودجویان در آینده به دلیل بدسابقگی موسسات مالی و اعتباری با شکل و شمایل دیگری سعی در فریب مردم دارند. نکته مهم برای جلوگیری از تکرار مشکل غیرمجازها اطلاع رسانی و هماهنگی دستگاه های مختلف است.

بخشی از مطالبات بانکها ظاهرا و بخشی دیگر باطنا معوق شده اند، به این صورت که بخش آشکار، در سررسید بانکها به ثبت رسیده و بخش پنهان در دفاتر بانکی ثبت نشده است.

عده‌ای از مسئولین بر این باورند که راه‌حل مبارزه با پولشویی از طریق پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) امکان‌پذیر است. این در حالی است که راه حل این مشکل را باید در اصلاح قانون چک جستجو کرد.

عرضه کنترل شده نفت خام توسط کشورهای تولید کننده ماحصل توافق بین اعضای اوپکی و غیر اوپکی در کنفرانس اخیر این سازمان است که در ماه نوامبر برگزار شد.

بازار خودرو ایران چند ماهی است که با ابهام و علامت سوال‌های بسیاری گره خودرو و خریداران ایرانی ناامیدانه تنها نظاره‌گر رشد قیمت‌ها هستند. خودرو در کشور ما برعکس سایر نقاط جهان، کالایی سرمایه‌ای شناخته شده و به جرات می‌توان گفت محاسبات خریداران به نوعی متفاوت و منحصربه فرد است.

با شروع اعتراضات به حق مردم در مشهد و دیگر نقاط کشور نسبت به مسائل اقتصادی، برخی از دولتمردان، فعالان سیاسی و رسانه های حامی دولت، این اعتراضات را سیاسی و برنامه سازماندهی شده شکست خوردگان انتخابات بر شمردند و نسبت به اینگونه تجمعات هشدار دادند.

اصولا منشا برابری نرخ ارز به دلیل اینکه تاثیر مستقیم بر واردات، صادرات و تراز تجاری و تولید بر کل اقتصاد می گذارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هست. واقعیت این است که هیچگاه ما در این چند دهه اخیر نرخ واقعی ارز را تعیین نکرده ایم.

سازمان غیر دولتی شفاف بین الملل که وظیفه سنجش میزان فساد در کشورها را بر عهده دارد در گزارش سالیانه خود ایران را جز و فاسد ترین کشورها اعلام کرد. بررسی گزارش های این سازمان نشان می دهد ایران در مدت ۸ سال گذشته ۵۲ پله نزول داشته است

دغدغه ی هنر متعهد، روایت حرمان تاریخ جدید است. تکرار آرزویی است که هرچه بیشتر می طلبیم، کمتر می یابیم.

آزادی گاه در نوع شعار و وسیله سیاسی خلاصه می شود و گاه هم در حقیقت خویش حضور پیدا می کند

در هندسه سیاست و مخصوصاً وقتی زمینه خاورمیانه باشد، هر پدیده حتی پدیده‌های مسلمی که دو دوتاش می‌شود چهار تا هم دارای ابعاد و وجوه گوناگونی است