چهار چالش صنعت نفت

   
چهار چالش صنعت نفت

تحریریه نظرنگار:

  1. سرمایه گذاری: در برنامه ششم در بخش صنعت نفت نیازمند 135میلیارد دلار سرمایه گذاری هستیم، در حالی که کل منابع شرکت نفت و شرکت های تابع 61میلیارد دلار است. در نتیجه 74 میلیارد دلار کمبود سرمایه داریم که باید از بازار جهانی و سرمایه گذاری به دست آوریم.
  2. انتقال تکنولوژی: انتقال تکنولوژی به صنعت نفت که جزء پیشگامان است بسیار حائز اهمیت است. همین حالا بر اساس گزارش های رسمی صنعت نفت ایران حدود 30 سال از تکنولوژی دنیا عقب هستیم، در نتیجه قطر تا دو ماه قبل دو برابر ما گاز بردشت می کرد، به این دلیل که کشورهای غربی در آنجا دانش و تکنولوژی منتقل کرده اند، مثلا چاه نفتی به طول 12 کیلومتر زدند در حالی که تکنولوژی ما حدود 2 کیلومتر است.
  3. سیاست خارجی: اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، آمریکا و ژاپن 80 درصد تولید ناخالص دنیا را دارند. رابطه ما با این کشورها چطور است؟ چرا امروز کشورهای حاشیه خلیج فارس در صنایع هوایی، گردشگری و کشتی سازی و... پیشرفته تر از ما هستند؟ به این خاطر که آنها اگر هم بلد نیستند، کارشناس خارجی کار بلد به کار گرفته اند. ضمن اینکه ما باید این قدر قوی باشیم که نگذاریم در امور ما دخالت شود.
  4. شفافیت اقتصادی: دانستن حق مردم است. اما تندروها از خلاهایی که وجود دارد سواستفاده و در برابر شفافیت چون جن و بسم الله هستند. یکی از مواردی که اقتصاد ایران برای سرمایه گذاری باید آماده کند شفافیت اقتصادی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

پربحث‌های امروز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین