فاطمه هاشمی دختر آیت الله شهید هاشمی رفسنجانی هستم/ کتاب شعر زیاد می خوانم/ وضعیت کشور خیلی نابسامان هست/ هیچوقت پدر را فراموش نمی کنم

   
فاطمه هاشمی دختر آیت الله شهید هاشمی رفسنجانی هستم/ کتاب شعر زیاد می خوانم/ وضعیت کشور خیلی نابسامان هست/ هیچوقت پدر را فراموش نمی کنم

گفتگوی نظرنگار با دکتر فاطمه هاشمی رفسنجانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب

هادی حق پرست- اختصاصی نظرنگار: گفتگوی ما با دکتر فاطمه هاشمی رفسنجانی در بنیاد بیماری های خاص انجام گرفت. در یک روز سرد بهاری. ایشان مثل همیشه پر انرژی و شاداب بودند. این گفتگو بیش از آنکه پیرامون تحلیل سیاسی و اجتماعی باشد، درباره خود خانم هاشمی انجام گرفت که در ادامه می خوانید:

اگر قرار باشد در یک دقیقه معرفی نسبتا کاملی از خود ارائه دهید؟

دختر آیت الله شهید هاشمی رفسنجانی.

همین؟

بله، همه چیز من این است که من دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی هستم. این کلمه شهید را هم حتما بگذارید.

چطور!؟

یعنی معتقدم که ایشان شهید شدند. از روز اول در بیمارستان هم گفتم.

اما اگر بخواهم خود را معرفی کنم می گویم فاطمه هاشمی هستم، متولد 1339، صاحب دو فرزند هستم، همسرم دندانپزشک هست، یک دختر و یک پسر دارم، هر دو ازدواج کردند، دو نوه دارم که دوقلو هستند، بسیار اهل کتاب خواندن و مطالعه هستم و همیشه دوست دارم کاری را برای دیگران انجام بدم.

چه شد که تصمیم گرفتید در رشته علوم سیاسی تحصیل کنید؟

باتوجه به اینکه علاقه ام به علوم تجربی بود و لیسانس زیست شناسی (جانور) گرفته بودم و به دلیل آنکه صاحب زندگی شده بودم و علاقه داشتم که فرزندم را بزرگ کنم پس از پایان لیسانس ادامه تحصیل ندادم تقریبا به مدت 8 سال و خواندن دوباره آن مطالب برای ورود به فوق لیسانس مشکل بود و دروس انسانی برایم آسان بود و بنابراین تصمیم گرفتم علوم سیاسی را انتخاب کنم از میان دروس علوم انسانی، علوم سیاسی برایم جذابتر و قابل فهم بیشتری بود به لحاظ اینکه در یک محیط سیاسی هم بزرگ شده بود.

بهترین استادی که در دوران دانشجویی داشتید؟ برای تشکر از ایشان چه می گویید؟

استادان خوبی در دوره های مختلف داشتم یکی از بهترین آنها استاد درس جنین شناسی بود هم به واسطه رفتار ایشان و هم روش درس دادن که هنوز خاطرات در ذهنم می باشد.

.در کدام دانشگاه تحصیل کرده اید؟

دوره لیسانس در شهید بهشتی (ملی سابق)

دوره فوق لیسانس در دانشگاه آزاد

دوره دکتری در دانشگاه ورشو لهستان

.اگر فرزند شما هم می خواست علوم سیاسی بخواند چه نظری داشتید؟

همیشه به فرزندانم توصیه می کردم که رشته علوم تجربی یا ریاضی را انتخاب کنند.

.از دانشگاه و تدریس به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی رضایت دارید؟

بله محیط خوبی است. در این محیط اگر کسی علاقه رشد و تعالی داشته باشد بسیار زمینه برای این امر فراهم است و دیگر اینکه  با نسل جوان ارتباط برقرار می شود این ارتباط و آشنایی با تفکر آنها می تواند طراوات خوبی در تصمیم گیریهایی داشته باشد.

روزانه چند ساعت مطالعه می کنید؟ از کتاب خواندن و دانشگاه پشیمان نیستید؟

بستگی به فعالیت روزانه دارد قسمتی از مطالعات من مربوط به محیط کاری است که دارم بنیاد، انجمن همبستگی و دانشگاه که نیاز به مطالعه دارد. و شاید بتوان گفت بیش از 5 ساعت مطالعه می کنم نه به صورت مستمر

نه تنها از کتاب خواندن پشیمان نیستم متاسف هستم که نمی توانم بیش از این کتاب بخوانم در دورانی که وقت آزاد داشتم بیشتر از امروز کتاب می خواندم. پدرم همیشه ما را به مطالعه تشویق می کردند.

.آخرین کتاب و بهترین کتابی که مطالعه کردید؟

اولین کتابی که خواندم کتاب ماهی سیاه کوچولوی صمد بهرنگی بود و آخرین که در حال خواندن آن هستم کتاب تفسیر راهنمای پدرم است و برای دانشگاه دیپلماسی چند جانبه و روش شناسی را در حال مطالعه هستم .

.اختلافات سیاسی چقدر به رابطه شما و دانشجویان تاثیرگذار است؟ در نمره دادن پایان ترم؟

هیچ تاثیری ندارد بارها اتفاق افتاده که دانشجویانی داشتم که نه تنها مخالف سیاسی اینجانب بودند و حتی به من و خانواده ام هم توهین می کردند ولی نمره بالایی گرفته  بودند. در حالیکه در مقابل آنها دانشجویانی بودند که موافق خط سیاسی اینجانب بودند و نمره پایینی گرفته اند. مسئله مهم این است که در کلاس درس باید قضاوت آزاد باشد آنهم در چنین رشته ای و اینکه افراد با منطق مسایل را بگویند نه از روی حب و بغض.