روز کارگر در جهان

   
روز کارگر در جهان

مراسم روز جهانی کارگر در تمام نقاط جهان برگزار شد اما در برخی نقاط مانند فرانسه و ترکیه به خشونت کشیده شد.

نظرنگار: به نقل از تسنیم، همزمان با روز جهانی کارگر، میلیون‌ها کارگر روز سه‌شنبه در سراسر جهان با برگزاری تجمعات و راه‌پیمایی‌هایی تلاش کردند تا مسائل و مشکلات کاری خود را به گوش دولت‌ها و کارفرمایان خود برسانند.

ترکیه

در ترکیه، پلیس استانبول بیش از 10 کارگر را که تلاش می‌کردند خود را به میدان اصلی شهر برسانند، بازداشت کرد.

پلیس استانبول پیش‌تر اعلام کرده بود که کارگران حق تجمع در میدان تقسیم را ندارند ولی تعدادی از کارگران با سردادن این شعار که «تقسیم در اول مه محدودشدنی نیست» سعی داشتند که خود را به این میدان برسانند. اما پلیس تمام مسیرهای منتهی به این میدان را مسدود کرده بود.

به‌نقل از یورونیوز، پلیس استانبول تنها به برخی نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اجازه داد تا دقایقی در این میدان حضور یابند.

میدان تقسیم برای کارگران ترک ارزش نمادین دارد. در مراسم روز جهانی کارگر در سال 1977 حدود 34 نفر در پی شلیک گلوله از یکی از ساختمان‌های مشرف به این میدان کشته شدند.

در آنکارا نیز پلیس در نقاط مشخصی به نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اجازه تجمع داد. به‌دلیل ادامه وضعیت فوق‌العاده در ترکیه که پس از کودتای نافرجام دو سال پیش وضع شده، پلیس مانع از برگزاری هرگونه تجمع اعتراضی می‌شود.

فرانسه

در پاریس هم تجمع گسترده اعضاء اتحادیه‌های کارگری به تخریب اموال عمومی و پرتاب اشیاء و بمب دستی آتش‌زا منتهی شد. در مقابل پلیس اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش کرد. وزارت کشور فرانسه ضمن محکوم کردن بروز خشونت در تجمع روز سه‌شنبه، اعلام کرد که حدود هزار و 200 نفر را که آنها را افرادی مشکوک عنوان کرده، شناسایی شده‌اند که قصد برهم زدن نظم عمومی و ایجاد اغتشاش را داشته‌اند.

به‌نوشته بی‌بی‌سی، در این روز گروه‌های چپ افراطی هرج‌ومرج‌طلب موسوم به "بلوک سیاه" موفق شدند تظاهرات آرام علیه اصلاحات دولت امانوئل مکرون در بخش کارهای دولتی را تحت الشعاع قرار دهند.

تظاهرات کنندگان سیاهپوش سعی کردند راهپیمایی را متوقف کنند و بعداً شیشه مغازه‌ها را شکستند و یک شعبه مک‌دونالد را در نزدیک ایستگاه آسترلیتز آتش زدند.

اتحادیه‌های کارگری فرانسه طی ماه‌های گذشته بارها مخالفت خود را با سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده‌اند. رهبران اتحادیه‌های کارگری منتقد سیاست‌های آزادسازی اقتصادی دولت هستند.

کره جنوبی

یکی از بزرگ‌ترین تجمعات روز سه‌شنبه از سئول کره جنوبی گزارش شده است. بیش از 10 هزار کارگر کره‌ای خواستار افزایش حداقل دستمزد و برقراری عدالت در پرداخت دستمزد شدند. همچنین کارگران کره‌ای خواستار بازگشت صنایع بزرگ این کشور از جمله خودروسازی و کشتی‌سازی تحت مدیریت دولت شدند.

اندونزی

در اندونزی نیز تجمع مشابهی برگزار شد. حدود 10 هزار کارگر اندونزیایی ساکن شهرهای مختلف این کشور با سفر به جاکارتا در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری این کشور تجمع کردند و از دولت خواستند تا ضمن افزایش دستمزدها از فعالیت کارگران خارجی در اندونزی جلوگیری کند.

کوبا

در هاوانا پایتخت کوبا نیز هزاران نفر از کارگران و خانواده‌های آنها برای گرامیداشت روز جهانی کارگر به خیابان‌ها آمدند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

پربحث‌های امروز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین